Romka nie ma z nami już rok

Wspomnienie osobiste:

W roku 1992 Lipnik był jedyną dzielnicą w Bielsku-Białej, w której po przemianach 1989 roku nie powołano jeszcze Rady Osiedla. Waśnie wtedy poznałem się z Romkiem. Razem z innymi mieszkańcami Lipnika założyliśmy Radę Osiedla Lipnik i od tej pory przyjaźniliśmy się przez następne 25 lat.

Romek pochodził z Lipnika. Ja dopiero od roku mieszkałem w Bielsku-Białej ale od początku połączyła nas potrzeba i energia wspólnego działania. Mieliśmy wówczas niespełna po 30 lat. Czuliśmy wielką radość i nadzieję, że Polska w końcu będzie normalnym krajem, że będziemy mogli w niej zwyczajnie żyć.

W 1994 roku razem z Romkiem i innymi kolegami, zakładaliśmy Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Lipnik (dzisiaj Rekord). Była to pierwsza organizacja pozarządowa w Lipniku.  W 1997 roku założyliśmy  Stowarzyszenie Lipnik gdzie z Romkiem przez kolejne 20 lat pracowaliśmy dla Lipnika i naszego miasta.

Zrobiliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Lipnik bardzo wiele, ale od początku najważniejszym dla nas i Romka celem było uratowanie Domu Polskiego (dzisiaj Miejski Dom Kultury w Lipniku). Wtedy był to  zrujnowany budynek, który od 30 lat stał pusty i niszczał.  Dzisiaj w Domu Polskim jest Miejski Dom Kultury. Miejsce to tętni życiem od rana do nocy. To była ciężka praca, aby to miejsce ponownie przywrócić mieszkańcom. Dzisiaj mamy ogromną satysfakcję, że nasze marzenie się spełniło.

Pracowaliśmy razem w Komitecie Rozbudowy Szkoły nr 13.  Teraz Lipnik ma piękny i nowoczesny obiekt szkolny. Walczyliśmy o Leśniczówkę Lipnik, która dzięki nam, mam nadzieję, doczeka odbudowy. Niedługo ma zostać wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Romek przez ponad 20 lat organizował ze Stowarzyszeniem Lipnik koncerty noworoczne dla mieszkańców grane przez swoją ukochaną Orkiestrę Dętą w której był Kapelmistrzem. Sala Domu Polskiego zawsze była wypełniona do ostatniego miejsca. Był wieloletnim dyrektorem Gimnazjum nr 4 w Lipniku. Od początku do jego końca. To było najlepsze Gimnazjum w Bielsku-Białej. Dzięki staraniom Romka, nosiło imię Józefa Piłsudzkiego. Nasze pomysły i wspólna praca zmieniły Lipnik. Z zaniedbanej i zapomnianej dzielnicy stał się najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Bielsku-Białej, dobrym miejscem do życia.

Zrobiliśmy wspólnie bardzo dużo, ale wiele zostało jeszcze do zrobienia, i niestety będziemy musieli dokończyć tę pracę już bez Romka, na którego zawsze można było liczyć, na jego wsparcie, pomysły i na dobry humor, którym wszystkich zarażał.

Trudno w to uwierzyć, że Romka już z nami nie ma. Odszedł zdecydowanie za wcześnie. Zostanie jednak na zawsze w moich i naszych wspomnieniach. Był częścią mojego życia i częścią historii wielu lipniczan. Był zwyczajnie, bardzo dobrym człowiekiem.

Przyjaźniliśmy się długo, a ta znajomość była wypełniona pracą dla naszego Lipnika. Myślałem, że gdy będziemy już na emeryturze to wówczas znajdziemy więcej czasu dla siebie i przy szklaneczce piwa wspominać stare dobre czasy, i to jak wspólnie zmienialiśmy Lipnik.

Paweł Pajor

Prezes Stowarzyszenia Lipnik

Romek Kubica zmarł 07.11.2017 roku.