Sobota w schronisku

Stowarzyszenie „Lipnik” rusza z nowym projektem „Wolontariusze mile widziani”. Projekt zakłada wspieranie działań wolontariuszy pracujących na rzecz Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Bielsku-Białej. W sobotę spotkałem się z Panią Kasią Kwiatkowską ze Stowarzyszenia „Kotełkowa Drużyna”, z którą spędziłem ponad dwie godziny na terenie schroniska w Lipniku. Oglądając to miejsce rozmawialiśmy na temat podjęcia współpracy pomiędzy naszymi stowarzyszeniami oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz bezdomnych zwierząt żyjących w schronisku oraz w Bielsku-Białej.

Przez najbliższe lata projekt ten będzie naszym priorytetem. Wspólnie chcemy zadbać i doprowadzić do tego aby energia i aktywność oraz specjalistyczna i unikalna często wiedza wolontariuszy opiekujących się bezdomnymi i pokrzywdzonymi zwierzakami była nareszcie należycie wykorzystana.

Chcemy aby wolontariusze i organizacje pozarządowe znalazły właściwe miejsce w strukturze organizacyjnej schroniska, bo to ich działania budują kapitał społeczny naszego miasta. To praca takich osób buduje społeczeństwo obywatelskie, bez którego demokracja nie działa jak trzeba. Chcemy aby nareszcie wolontariusze oddający swój czas i miłość tym samotnym psom i kotom czuli się, że są u siebie, a nie, że są złem koniecznym. Chcemy aby wolontariusze nareszcie mieli wsparcie kierownictwa schroniska, bo wsparcie nowych władz miasta, a zwłaszcza Prezydenta Klimaszewskiego już maja.

Chcemy też aby mieli swoje pomieszczenie z szafkami, gdzie mogliby się przebrać i miejsce, w którym będą mogli się w przyzwoitych warunkach umyć i zdezynfekować, by mogli w nim się przebrać i  odpocząć, porozmawiać ze sobą, napić gorącej kawy lub herbaty, a w zimie aby mogli czasem zjeść ciepły posiłek. To prosty plan, który jednak wymaga wiele pracy i zaangażowania wielu osób, ale trzeba go w końcu wdrożyć by nie tracić autentycznego i tak cennego dla naszego miasta zaangażowania aktywnych obywateli.