Początek lat 90 XX wieku zastał Lipnik w bardzo złej kondycji. Infrastruktura miejska praktycznie nie istniała. Brakował wodociągów, kanalizacji, oświetlenia drogowego. Chodników dla pieszych nie było nawet w centrum Lipnika. Domu Kultury jako instytucja nie istniał. Budynek był zdewastowany, a w dwóch pomieszczeniach nadających się do wykorzystania był bar piwny. Szkoła Podstawowa działała w 3 budynkach, a ponieważ szkoła nie miała Sali gimnastycznej zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone były już w pomieszczeniu należącym do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipniku. Drogi lokalne nie miały asfaltu, a ul. Ks. Brzóski i Lipnicka były w dramatycznie złym stanie. W Szkole Podstawowej nr 13 nie było basenu, sali gimnastycznej i boiska przyszkolnego. Miejskie wysypisko śmieci było niezagospodarowaną dziurą w ziemi do której zwożono odpady z całego miasta, które bardzo często płonęły. Przez te zaniedbania Lipnik nie miał dobrej miejskiej marki i ludzie niechętnie się w nim osiedlali. Jednak praca społeczna wielu aktywnych ludzi z Lipnika przyniosła efekty. Dzisiaj Lipnik to dobre miejsce do życia.
Stowarzyszenie Lipnik w 2022 roku będzie obchodzić 25 lat swojej działalności. Dla Stowarzyszenia i dla dzielnicy Lipnik był to niezwykle ciekawy czas. Przez ostatnie ćwierć wieku wiele się w Lipniku zmieniło, wydarzyło i wiele bez udziału naszego Stowarzyszenia wydarzyć by się nie mogło, i o tym m.in. będzie można przeczytać w nowej książce nad którą trwają już prace. Druga książka o historii dzielnicy Lipnik autorstwa dr Jerzego Polaka pt. „Dzieje Lipnika. Od zarania do współczesności” ukaże się w 2022 roku, dwadzieścia lat po tym, jak w roku 2002 Stowarzyszenie Lipnik wydało „Zarys Dziejów Lipnika”.
Osoby posiadające ciekawe historyczne zdjęcia, zwłaszcza z czasów II Rzeczypospolitej, oraz lat 40-80 XX wieku, zapraszamy do współpracy. Najciekawsze udostępnione zdjęcia zostaną zamieszczone w książce. Mamy nadzieję, że koronawirus nam nie przeszkodzi, i za rok spotkamy się w Lipniku na wyjątkowym wieczorze autorskim.