Władysław Lindert – muzyk z Lipnika

15 sierpnia w kościele pw. Narodzenia NMP w Lipniku odbędzie się koncert wokalno-organowy „Władysław Lindert – muzyk z naszej ziemi”. Wydarzenie to jest poświęcone postaci Władysława Linderta – absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, wybitnego organisty, dyrygenta, kompozytora, który do 1945 roku był organistą parafii Narodzenia NMP w Lipniku.

W 1962 roku z przyczyn politycznych został zmuszony do opuszczenia ojczyzny. Osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie działał w charakterze muzyka aż do śmierci w 2013 roku. Nieznana szerszej opinii publicznej postać kompozytora wniosła w śląskie dziedzictwo kulturowe cenne dzieła muzyczne, z których spora część nie została dotąd wydana drukiem, a które mogą ulec całkowitemu zapomnieniu (wśród nich znajdują się utwory chóralne, solowe i instrumentalne).

Celem koncertu jest rozpropagowanie twórczości kompozytora oraz próba dotarcia do osób bezpośrednio lub pośrednio powiązanych z osobą Władysława Linderta, mogących posiadać nieznane dotychczas dzieła kompozytora w postaci rękopisów, a także dodatkowe informacje związane z życiem i twórczością tego artysty.

Przedsięwzięcie nie ma charakteru cyklicznego, natomiast w planach jest utworzenie Festiwalu imienia Władysława Linderta, gdzie głównymi ośrodkami wydarzenia byłaby parafia NNMP w Lipniku oraz katedra św. Mikołaja.

W programie koncertu zaplanowano prezentację sylwetki kompozytora oraz jego twórczości muzycznej, a także utworów związanych z działalnością muzyczną artysty (Kyrie z Mszy G-dur F. Schuberta oraz Introdukcja i passacaglia d-moll M. Regera).

Wykonawcami koncertu będą absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach – Daniel Strządała, Mateusz Mikołajczyk (organy) oraz zaproszeni goście: Chór św. Józefa z Zabrzega (pod dyrekcją Daniela Strządały) oraz Kornelia Szczypka (sopran).

Głównym organizatorem koncertu jest Parafia Narodzenia NMP w Bielsku-Białej–Lipniku, współorganizatorami: Daniel Strządała oraz Mateusz Mikołajczyk–absolwenci Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Lipnik.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.